İlk görüşmede yapılmaması gerekenler…

1 – Hasta ile çekişmeyin, onu küçültmeyin, tartışmayın, zıtlaşmayın (Açıkça saçma olduğu belli bir durum varsa, “bunun başka açıklamaları da olabilir” denilebilir).

2 – Hastayı övmeyin, gereksiz güven vermeyin (Kendilik değeri zarar görmüş durumda olduğu için, gerçekçi olsa bile övgüyü almaya veya işlerin iyi gideceğine inanmaya hazır değildir).

3 – Sahte sözler vermeyin (Gerçekleşmeyecek sözler bumerang gibidir, direnç olarak döner).

4 – Hastanın sorunlarına ilişkin dinamik yorum, spekülasyon ya da açıklama yapmayın (Hem yapacağın yorum etkisiz olur, hem de ileride etkili olmasını engellemiş olursun). Mutlaka konuyla ilgili fikrini sorarsa, “bu konuda yorum yapmam için daha fazla dinlemem gerekli” denilebilir.

5 – Hasta ısrarcı olsa da, tanısının ne olduğunu ona açıklamayın. Tanının ismi, genellikle mazoşistik bir silah olarak kullanılır. Sorun, duygusal bir sorunun varlığı şeklinde kavramlaştırılabilir.

6 – Hastanın duyarlı noktalarını (görünüş, statü, cinsel sorunlar, yaşamdaki başarısızlıklar) doğrudan sorgulamayın.

7– Hastayı terapi alma konusunda zorlamayın. Son seçim ona ait olmalıdır.

8– Az bilgi ile hastanın yakındığı çevresindeki insanlara saldırganlığına eşlik etmeyin. Bu yakınmalar sırasında, hasta aslında, bu kişiler hakkındaki ambivalansını ifade etmektedir. Terapistin olası en iyi yanıtı, empatik bir biçimde “sizin için zor olmalı vb.” dinlemektir.

9 – Başka bir terapistin hasta tarafından eleştirisine hasta tarafında olarak ortak olmayın.
(Kaynak: The Technique of Psychotherapy, Wolberg | Ocak 2009’da hazırlanmıştır)

2 Replies to “İlk görüşmede yapılmaması gerekenler…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir