Elektrokonvülsif Tedavi (Şok Tedavisi) aslında nedir?

Elektrokonvülsif Tedavi (Şok Tedavisi) aslında nedir?

Röportaj – Sağlık Dergisi – Esra Öz – 25 Mayıs 2012 Cuma

Alıntı : http://www.blog.ulascamsari.com/2012/05/psikiyatride-elektrokonvulsif-tedavi-sok-tedavisi-aslinda-nedir/

 

“İlaca Dirençli Psikotik Hastalıklar Gibi Birçok Durumda Neredeyse Tek Çözüm”
Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Psikiyatrist Dr. Ulaş Çamsarı şunları söyledi: “Elektrokonvülsif Tedavi (EKT) halk arasındaki kötü şöhretine rağmen psikiyatride onyıllardır kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. EKT’nin halk tarafından olumsuz algılanmasında şüphesiz ki, bazı sinema filmlerinin (Milos Forman- “Guguk Kuşu”) ve psikiyatri aleyhinde sistemli çalışan bazı tarikatların (Scientology) büyük etkisi vardır. EKT, modern psikiyatride ilaca dirençli majör depresyon, katanonik durumlar, ilaca dirençli psikotik hastalıklar gibi birçok durumda neredeyse tek çözümdür ve pek çok durumda hayat kurtarıcıdır.

“ABD’deki Geleneksel EKT Uygulaması, Haftada 3 Gün”
Elektrokonvülsif Tedavi çok basit ve zararsız bir işlemdir. Bir EKT seansı özetle bir hastaya kontrollü bir şekilde yaklaşık 45 saniye sürecek bir epilepsi nöbeti (sara) geçirtmekten ibarettir. Bu işlem yapılmadan önce hasta genel anestezi altına alınır ve artık bu bir rutindir. Hasta bu işlemi hiçbir şekilde hatırlamaz, işlem bittikten hemen sonra hasta genel anesteziden uyandırılır. İşlem bir psikiyatri uzmanı ve bir anesteziyoloji uzmanı denetiminde tamamlanır, hazırlığı ile birlikte tüm tedavi yaklaşık 1 saatten ibarettir. ABD’deki geleneksel EKT uygulaması, haftada 3 gün (pazartesi, çarşamba ve cuma günleri) toplam iki hafta sürecek 6 seans şeklindedir. Hasta bu seansların genellikle ilk 3 tanesinde yataklı serviste takip edilir, eğer herhangi bir sıradışı durum ile karşılaşılmamışsa, hasta taburcu edilir ve kalan EKT seansları ayaktan yapılır. Hasta sabah hastaneye gelir, uyutulur, EKT seansı tamamlandıktan sonra öğlen evine döner ve normal yaşamına devam eder.

“Hiçbir Durumda Asla Kaçınılması Gereken Bir Tedavi Değil”
EKT’nin hiçbir mutlak kontrendikasyonu yoktur, hiçbir durumda asla kaçınılması gereken bir tedavi değildir. Diğer psikiyatrik ilaç tedavileri ile karşılaştırıldığında bu kadar güvenli ve etkisini bu kadar çabuk gösteren başka bir tedavi yoktur. Özellikle ağır depresyon vakalarında, hiçbir ilacın etkisini gösteremeyeceği bir hızda hastayı ağır depresif episodundan çıkarabilecek günümüzde bilinen tek tedavidir. Son yıllarda özellikle Cleveland Clinic ve birkaç merkezde uygulanan ketamin infüzyon tedavisi gibi tedaviler de depresyonun hızlı tedavisinde kullanılmaktadır ancak hiçbirisi EKT kadar güvenli değildir. Günümüzde EKT’nin en büyük komplikasyonları, genel anesteziden kaynaklanan komplikasyonlardır, ki bu komplikasyonlar genel aneztezi gerektiren tüm cerrahi işlemler için de geçerlidir ve EKT’ye özel bir durum değildir. EKT’nin en sık karşılaştığımız yan etkisi kısa süreli ve geçici unutkanlıktır.

“EKT’nin Etki Mekanizması Tam Olarak Bilinmiyor”
EKT’nin etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Belli aralıklarla indüklenen kontrollü epileptik nöbetlerin psikiyatride görülen en ağır depresyon olgularını nasıl hızlı bir şekilde tedavi ettiği konusunda ileri sürülen birçok hipotez olmasına rağmen net bir fizyolojik açıklama halen önerilememiştir. Çok uzun süredir kullanılan bu yöntemin tam olarak nasıl işe yaradığından çok, hangi durumlarda işe yaradığı konusunda çok büyük bir bilimsel birikim oluşmuştur. Modern psikiyatride vazgeçilmez girişimlerden biri olmaya devam etmekte, ABD’de bütün modern hastanelerin psikiyatri servislerinde rutin bir şekilde uygulanmaktadır. Cleveland Clinic, Johns Hopkins gibi hastanelerin Psikiyatrik Nöromodülasyon birimlerinin en yoğun servis alanını oluşturur. Johns Hopkins’de erişkine ek olarak çocuklarda da sıklıkla uygulanmaktadır. Bu kadar faydalı, yan etkisi az, risksiz ve hızlı etkisini gösteren hayat kurtarıcı bir tedavinin halk arasındaki bilinirliğinin artırılması, bu tedavinin halk tarafından olumsuz algılanıyor olması durumunun değişmesi gerekir. Bu anlamda olarak Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ve tüm Türk ruh sağlığı çalışanlarına büyük görevler düşmektedir.”

Kaynaklar:

http://fesraoz.blogspot.com/2012/05/guc-vakalara-elektro-sok-oneriliyor.html

http://www.blog.ulascamsari.com/2012/05/psikiyatride-elektrokonvulsif-tedavi-sok-tedavisi-aslinda-nedir/

 

 

 

13 Replies to “Elektrokonvülsif Tedavi (Şok Tedavisi) aslında nedir?”

 1. Yaptırmayın 19 yasinda kuzenimi oldurduler manisa ruh ve sinir hastanesinde dava bile açamıyoruz her şeyi palnına oturmuşlar zararsiz diyolar olduruyorlar

  1. kaç defa yaptırıldı yani kaçıncı yaptırışınızda vefat etti kuzeniniz, başınız sağolsun bu arada :/

  2. Biraz daha detay verir misin ?
   Kardeşim hamile ve 8 yıldır ilaç kullanıyordu , şimdi hamile kalınca ilaç kullanması yasak olduğundan çok ağır günler yaşıyor , şuan psikiyatri servisinde yatıyor , doktorlar da bu yöntemi önerdiler , internetten araştırdığım kadarıyla yan etkisi yok gibi etkili bir tedavi olarak görünüyor . Siz de yaşanılan tam olarak neydi ? Rica etsen cevap verir misiniz?

  3. Sonra hayatın hallaç pamuğuna dönecek kadar unutkan ol da başlı başına kendisi depresyon oldu benim ve başkalarının hayatımda yani tavsiye etmem iyi karar ver iyi bir oda hali değil 😿

 2. 2014 yılında araştırma hastanesi pskiyatri bölümünde yattım 3 hafta kadar ilaç + EKT aldım başta EKT ne olduğunu bilmeden .. 7 seans sürdü ilk seansta çok fazla baş ağrısı oluyor sonrasında unutkanlık 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor bu güncel hayatta olan seyleri zamanları unutturuyor o an insan evet kendisini çok kötü hissediyor hatırlamak istiyor ama olmuyor en zoru bu oluyor herkes anlatıyor ama sana olanları inanmıyorsun .. 1 yıla yakın arada oldu bu ilk 6 ay özellikle sonra geçiyor .. ilaçla devam edildi benim ve suan 1 yıldır ilaçları da bıraktım ve iyi ki diyorum .. EKT kendime getirdi beni .. doktorumun yardımı ile ben bütün ruh hastalığımın hakkından geldim .. bir elmayım ve elmada hiç çürük kalmadı 😉

 3. Ben bu tedaviyi 3 yil once aldım
  8 seans uygulandi ve hala yan etkileriyle uğraşıyorum. Kisa sureli belleği mahvediyor. 1yil once kitap okumaya başlayabildim. Ilk 3 sayfayi 10 gun boyunca her gun baştan okuyup, ilk defa okuyor gibi oluyordum. Yada bir gun once seyrettiğim filmi hiç seyretmemisim gibi yeniden seyrediyordum. Olum kalim meselesi olmadikca sakın yaptirmayin. Bende hala yuzde otuz amnezi var.
  Yani her uyuyup uyandigimda yasadiklarimin yuzde 20 si ila 30 zunu unutmus oluyorum. Karakterim tamamen degisti. Ben ben olmaktan ciktim. Sakin yaptirmayin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.