St.John’s Wort nedir?

Zayıf bir antidepresan (Serotonin Geri Alım Engelleyicisi – SSRI) olduğu bilinen ABD’de çok yaygın olarak  reçetesiz satılan St.John’s Wort maddesi hakkında kısa bilgiler içeren bir künyeyi ilginize sunuyoruz – TürkPsikiyatri |

 

Adı :

St. John’s Wort

Endikasyonlar :
 • Amerikan Federal İlaç ve Gıda Denetleyicisi (FDA) tarafından onaylı bir endikasyonu yoktur.
Mekanizma:
 • Net olarak belli değildir. Zayıf bir Serotonin geri alım engelleyici olduğu düşünülmektedir.
Dosing:
 • Sıklıkla kullanılan doz :  300 mg günde üç defa
Maliyet :

Günde 900 mg ile hesaplanırsa, günde yaklaşık 1 Amerikan Doları karşılığı

Etkinliğine dair kanıt:
 • Major Depression: Etkinliğini destekleyen yaklaşık 30 çift kör randomize kontrollü çalışma (RCT) mevcut
Tam olarak nedir?
 • St. John’s Wort çiçekli bir bitkidir.  (Hypericum perforatum) , yazları (24 Haziran günü St John’s Günü) çiçek açar.
Yan etkiler :
 • Hafif Gastrointestinal yan etkiler, bulantı kusma nadiren.
 • Açık tenlilerde ışığa karşı duyarlılık.
 • Mani tetiklenmesi bildirilmiştir.
 • Cinsel yan etki bildirilmemiştir.

9 Replies to “St.John’s Wort nedir?”

 1. Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türü.
  Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmişti.
  Hiperisin ve psödohiperisin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir. Bunun yanında bitkide %0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin ile yaklaşık %4 kadar çeşitli flavonoid türevi bileşikler bulunmaktadır.Kullanım alanları [değiştir]
  Hafif ve orta şiddete depresyonlarda alternatif bir antidepresan ilaç olarak önerilmektedir. Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menapozun oluşturduğu ruhsal bozuklukları önlemek için uygun bir bitki olarak görmektedir. Antidepresan özelliği hayvan deneylerinde ve çeşitli klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca, alkol, sigara, nikotin ve kafein gibi maddelerle oluşan bağımlılıkların tedavisinde yararlı olabileceğini gösteren deneysel kanıtlar bulunmaktadır.
  Bitkinin gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir
  Bir çalışma bitkinin düşünsel yoğunlaşmayı artırdığı, kavrama yeteneğini geliştirdiğini rapor etmiştir.Ancak bu etki kuramsaldır.
  Antiviral ve antibakteriyel etkileri vardır. Bileşenlerinden olan hiperisinin AIDS hastalığının etkeni olan HIV virüsünün de aralarında olduğu çeşitli virüslere karşı etkinliği deneysel olarak kanıtlanmıştır.
  Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
  Antienflamatuvar etkisi vardır.
  Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır.
  Birçok antienflamatuvar ilaçtan farklı olarak mide üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmadığı, hatta ülser tedavisinde de etkili olduğu rapor edilmiştir.
  Halk arasında ishal tedavisinde, romatizmal ağrıların tedavisinde, çocukların gece işemelerinde, gut hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
  Halk arasında sarılık hastalığına karşı ve yara iyileştirici olarak kullanılmıştır, bu etkileri deneysel olarak da kanıtlanmıştır.
  Bitki hakkındaki yoğun araştırmalar hala sürmektedir.
  İçeriği, kan basıncını etkileyen bir madde olan “tyramine”‘i yok eden/azaltan monoamine oxidase proteinini bloke edebildiği için “tyramine” bir anda çok fazlalaşabilir, bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Yani yüksek tansiyon sorunu olanlar kesinlikle kullanmasınlar.
  Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir.

  Kaynaklar:

  Baytop T. Geçmişte ve Günümüzde Türkiye’de Bitkilerle Tedavi, Nobel Kitapevi, İstanbul, 1999.
  [2] Ernst E. Hypericum: The Genus Hypericum, Taylor & Francis, London, 2003
  [3] Öztürk Y. Testing the antidepressive effects on animal models with the special reference of Hypericum. Pharmacopsychiatry 30(Suppl), 125-128, 1997.

  1. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörleriyle seratonin geri emilimini önleyen antidepresanlar arasında olumsuz bir etkileşim olduğu biliniyor, bu durum st john wort için de geçerli midir? (zaten hipertansifler almasın ibaresi koymuşsunuz)

 2. ZEDPREX ( seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresan)

  İsimli ilaç ile kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

 3. Var mı kullanan, faydasını gören? OKB için kullandım ama emin olamadım, insanlar iyi geldiğini söylüyorlar, ben etkisini hissedemedim gibi.

 4. Çeşitli ilaçlarla kullanılması tehlikeli olan bir bitki. Bu yüzden kullanmadan önce (varsa) kullanılan ilacın prospektüsünü okumakta fayda var.

 5. 2008 de adeno carsenom epitelyal over cancer 3.grad metastaz olmuş eşime o yıllarda başladık. 1 yıl içinde tümörler dahil cell bazında bile 64K tomografta tamamen yok olmuş olduklarını gördük. Hypericin maddesinin etken olduğunu ve tümör içlerini oksijenlendirerek tümörleri öldürdüğünü söylediler. Nüks etmesin diye bırakmadık 10 yıldır her gece aç karın ile 1 adet uygulanmakta. AMA kesinlikle S…R firmasının UK ya da başka ülkedeki değil,,, HERBAL SUPPLEMENT yazan (Food Supplement asla yazmayacak) ve S…R ‘ın Made in USA olan ve içinde “hydroxypropylmethyl cellulose” bulunmayan şişelerden kullanın. Şu sıra yeni versiyonu hemen allerji yapıyor.

  1. Konuyla ilgili olduğumdan ve ürünü 5 yıldır kapsül şeklinde alan biri olarak yazıyorum. Food supplement olduğunda içinde katkı olarak başka maddeler kullanılıyor. Ciddi hastalıklar için kullanılıyorsa saf ve katkısız olması önemli. Kendiniz sarı kantaron bitkisi elde ederek de kullanabilirsiniz. İyi bir aktardan alınmış Kantaron yağı da içebilirsiniz. Maksimum fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.