Tourette sendromu’nda psikoterapi!

Tourette sendromunda bilişsel davranışçı psikoterapinin etkililiğine ilişkin yeni bir çalışmayı ilginize sunuyoruz – TürkPsikiyatri | Tourette sendromunun tedavisinde kapsamlı ve hedefe yönelik olarak planlanan davranışçı tedavinin etkili olduğunu gösteren bir çalışma, Archives of General Psychiatry dergisinin Ağustos 2012 sayısında yayımlandı.

Tedavi altındaki hastaların %38’inin, kontrol grubundaki hastaların ise %6’sının yeterli düzeyde yanıt verdiğinin bulunduğu çalışmanın ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tourette sendromunun tedavisindeki kısıtlılıklar ve antipsikotik ilaçların yan etkileri dikkate alındığında, bu tedavinin giderek yaygınlaşacağı söylenebilir. Yine bu tip tedaviler yaygınlaştıkça, aynı zamanda “istemli”, “istemsiz” gibi zorlu psikiyatrik tanımlamalar için de tedaviden tanıya doğru fenomenolojik kazanımlar elde edilebilir.

One Reply to “Tourette sendromu’nda psikoterapi!”

  1. Merhabalar..
    Yaklaşık 15 senedir bu hastalığı taşımaktayım bu süre zarfı içinde Bursa’da gitmedeğim doktor kalmadı Tegratol Nörodol (Damla) Tolvon gibi ilaçlar kullandım fakat hiç bi değişiklik olmadı artık bu durumdan çok sıkıntı duymaya başladım.. Sizden etkili ve azaltıcı bi tedavi beklemekteyim lütfen bana yardımcı olunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir