Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine Doğru…

Türkiye’de uygulanmaya başlanılan toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerine yönelik uygulamalar ile ilgili makaleyi ilginize sunuyoruz. –TürkPsikiyatri |

Ülkemiz koşullarında halen uygulanmakta olan psikiyatrik hastalıkların depo hastaneler üzerinden sağaltımının sağlanmasındaki kısıtlılıklar ve ihtiyaca yönelik kalitatif hizmetin verilememesi, toplum ruh sağlığı merkezlerini gerekli kılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında İstanbul (Bakırköy ve Erenköy), Manisa, Adana, Samsun, Elazığ ve Bolu’da bulunan yataklı psikiyatrik hizmet verilen depo hastanelerinin işlevsellik açısından ivedi olarak yapılandırılma gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

    Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2011 tarihli “Toplum Ruh Sağlığı Hakkındaki Yönerge” ile toplum temelli ruh sağlığı modeli yürürlüğe girmiş olup  bu yönerge ile psikososyal destek hizmetlerinin daha efektif olarak sağlanabilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde, evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre edilmiş olarak yaşadıkları ortamda sunulabilmesi ve yataklı sağlık tesislerine bağlı ruh sağlığı merkezlerinin kurulması amaçlanmaktadır. Yataklı psikiyatrik hizmetlerin ise  ‘depo hastaneler’ olarak anılan yataklı hizmet veren büyük ve hantallaşmış sağlık tesisleri yerine kamu hastaneleri bünyesinde oluşturulacak psikiyatri klinikleri ile sağlanması, tedavi hizmetlerini daha ulaşılabilinir ve işlevsel kılmaktadır. Fakat psikiyatrik sağlık hizmetlerinin sadece kamusal gayretler ile çözümlenmesine yönelik çabalar yetersiz olabilmektedir. Ülkemizde hızla gelişen özel hastane organizasyonlarına psikiyatrik hizmetlerin entegre edilememesi, psikiyatri hekimlerinin özel hastanelerde çalışabilme kısıtlılıkları ve özel hastanede verilen psikiyatrik hizmetlerin, maddi kaygılar nedeni ile, hekim olmayan kişilerce ya da psikiyatri dışı hekimlerce verilmeye çalışılması psikiyatrik hizmetlerin kamusal yükünü oldukça arttırmaktadır.

Bugün depo hastaneler bünyesindeki psikiyatrik hizmetlerin,  ‘döner kapı fenomeni’ olarak adlandırılan yatış-taburculuk-yatış döngüsüne yönelik olduğu ve hastalar açısından gerekli olan psikososyal desteğin uzağında kaldıkları aşikardır. Dünyada genelinde bu konuda uzun süreli planlama yapmış ülkelerdeki kılavuz sistemler, depo hastaneleri kavramını uzun süredir terk etmiş bulunmaktadırlar. Toplum ruh sağlığı merkezlerinin (TRSM) ve kamu hastaneleri bünyesinde yataklı psikiyatri kliniklerinin açılması, kılavuz sistemlerde olduğu gibi, psikiyatrik tedavi hizmetlerinin daha işlevsel ve homojen olmasını sağlayabileceği öngörülebilir. Ayrıca psikiyatrik hizmetlerin özel sağlık hizmetlerine entegrasyonu, kamusal yükü azaltabileceği gibi bu konuda özel hizmet beklentisi olabilen farklı psikiyatrik hasta grupları açısından da yeni alternatifler oluşturabilecektir.

Uz.Dr.Erhan Akıncı

3 Replies to “Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine Doğru…”

  1. Günümüzde toplum ruh sağlığı merkezleri giderek önemini artırıyor. Özellikle yaşamlarını şehirlerde sürdüren insanlar için nüfüsun yoğunluğu, trafik sorunu, gürültü, geçim derdi gibi bir çok nedenlerden dolayı insanların ruh sağlıkları yerinde olmayabiliyor.

    Güzel bir yazı yazmışsınız, keyifle okudum. teşekkürler.

  2. Bipolar rahatsizligi olan biri olarak her gittigim doktor ziyaretinde bekleme salonundaki izlenimlerimden sonra eve saglikli dondugum icin cok sansli hissetmisimdir. Bence bizim sorunun kokten cozume ihtiyaci var. Her mahalledeki aile saglik ocaklarinda her ailenin nasil bir hekimi varsa bir de psikolog ve psikiyatristi olmasi lazim. Hala dusunur dururum beynimi kemirir, acaba ilk tedavime ilacla degil de psikoterapiyle baslasaydim simdiye kadar yasadigim zorluklari yine yasar miydim rahatsizlikla ilgili. Bilmiyorum, bilemeyiz. Ama su bir gercek ki HER ailenin bir psikolojik danismana ihtiyaci var!!!

  3. Turkiye deki son durumdan haberim yok, belki de bunun calismalari yapiliyordur ama ilk etapta gonullu bir topluluk da bu konuda guzel birr adim atabilir. HerSeyi devletten beklememek gerektigini soyler dururuz degil mi?!!…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.