Kadınların Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı Kitabı…

TPD yayınlarından yeni çıkan Kadınların  Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı kitabı haberini ilginize sunuyoruz– TürkPsikiyatri |

Kadınların Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı

Kadınların  Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı TPD  Yayınları | Çalışma Birimleri Dizisi | 16

Ülkemizde  kadınların öyküsü ne yazık ki eşitsizlikler üzerine kurulu. Türkiye, toplumsal  cinsiyet eşitliği ve kadının statüsü konusunda 135 ülke arasında 124. sırada  bulunmakta. Tarihsel eğilim bu sıranın daha da altına ineceğimiz endişesini her  geçen gün çoğaltıyor. Biliyoruz ki, bu eşitsizliğin kaçınılmaz bir sonucu  olarak kadınlar daha sık ruhsal hastalıklara yakalanıyor, daha çok örseleniyor,  daha çok acıyı ömüre dönüştürüyor;  sağlık hizmetlerine daha az ulaşıyor,  daha az tedavi görüyor.

Kadınların  Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı’nın ilk hedefi ruhsal hastalıklardaki cinsiyet  farklılıklarını ortaya koymak. Ardından bir hekimin kadın başvuranla çalışırken  bilmesi gerekenleri, kadınları yaşamlarının her döneminde etkileyen biyolojik,  ruhsal, toplumsal ve siyasal etkenleri tartışabilmek.

Kadınların  Yaşamı ve Kadın Ruh Sağlığı’nda kadınlara, kadınların yaşamına farklı  yönleriyle bakan, farklı disiplinlerden birçok yazarı göreceksiniz. Her birinin  emekleri ve kitabın zenginleşmesine verdikleri destek çok kıymetli.

Kitabın  her yazısı, hem yazarların hem de okuyucuların ufkunu genişletecek, yeni  tartışmalara, yeni zihin fırtınalarına yelken açacak nitelikte. Öyleki her yeni  sorunun yanıtını bu kitabın sayfalarında ararken, yeni sorularla kitabı başucunuza  bırakacaksınız.

Editörler Şahika  Yüksel                         Leyla  Gülseren                         Ayşe  Devrim Başterzi

Ankara  | Nisan 2013                         752  sayfa | 1. hamur | 16 x 23 cm

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir