Türkiye Psikiyatri Derneği’nin Medya ve İntihar Basın Açıklaması

Son günlerde intihar olgularının başta sosyal medya olmak üzere bir çok medya kuruluşu tarafından kamuoyuna filtre edilmeden sunulması nedeniyle Türkiye Psikiyatri Derneği toplum ruh sağlığı açısından basın açıklaması yapma ihtiyacı duymuştur. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin basın açıklamasını ilginize sunuyor, medya kuruluşlarını ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilgili paylaşımlarda daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. – TürkPsikiyatri |

53ad7d9ea8f018aa4fef59bd

 

Basın ve Kamuoyuna

İntihar, her yıl 800 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde son 10 yılda yaklaşık 29000 kişi, yalnız 2013 yılında ise 3189 kişi intihar sonucu hayatını yitirmiştir. Bu rakamın %27’sini kadınlar,  %73’ünü ise erkekler oluşturmaktadır.

Son günlerde yazılı, görsel ve sosyal medyada intihar haberlerinin sıklıkla yer almaya başladığı görülmektedir. Medyanın bu haberleri detaylı olarak ilettiği ve hatta görsel materyalleri sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Medyada intihar vakalarının tüm detaylarıyla, dramatize edilerek, görsel öğeler eşliğinde sunulması, intihara eğilimli insan üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada medyada intihar haberlerinin veriliş biçimine dikkat edilmediği zaman intihar girişimlerinin arttığını gösteren çok sayıda örnek bulunmaktadır. Yıllar önce Boğaziçi Köprüsü’nde intihar girişimi haberlerinin verilmesinin kesilmesinden sonra intihar girişimlerinin azalması, Avusturya’da intihar haberlerinin kısıtlanmasından sonra intihar olgularının azalması gibi örnekler intiharın medyada yer alması ile gerçekleşmesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Medyada ayrıntılı resim ve görüntülerle verilen haberlerden sonra benzer yöntemi kullanarak intiharların arttığı bildirilmiştir. Aynı zamanda tehlikeli davranışlarda bulunma ve depresyon oranlarında da artış gözlenmiştir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hak ve Sorumluluklar Bildirgesi’nde “İntihar olayları hakkında haber çerçevesini aşan ve okuyucu veya izleyiciyi etki altında bırakacak nitelikte ve genişlikte yayın yapılmamalıdır. Olayı gösteren fotoğraf, resim veya film yayınlanmamalıdır” denilmektedir. Ancak çoğu zaman bildirgeye uyulmadığı görülmektedir.

Medya intihar haberi yapmadan önce azami çekinceyi göstermeli ve haber yapılacaksa; yalnız gerekli bilgilerle yetinilmeli, yönteme değinilmemeli, en basit ve yoksun bilgilerle, ayrıntılara değinilmeden haber yapılmalı, intihar davranışına yönelik alternatifler vurgulanmalı ve intihar hiçbir zaman yüceltilmemelidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aşağıda yer alan intihar haberlerinin medyada yer alması ile ilgili kurallar listesi ülkemizde de bir an önce uygulanabilir hale getirilmelidir.

 • Haberde ölme kararında rol oynayan psikososyal nedenler aydınlatılmalı, altta yatan bir psikiyatrik hastalık varsa belirtilmelidir. İntihara yol açan depresyon, madde bağımlılığı gibi hastalıkların tedavisinin olduğu vurgulanmalı ve nasıl yardım alınacağı konusunda bilgi verilmelidir. Kişilerarası ilişki güçlükleri ve çatışmalarda çözüm yollarını örneklerle belirten yol gösterici haberler şeklinde verilmelidir.
 • İntihar, haberlerde cesur bir davranış olarak sunulmamalı. Haber ilk sayfalarda, resimli, renkli ve intihar yöntemi ayrıntılı verilmemelidir.
 • Olay romantik ve gizemli bir davranış olarak gündemlenmemelidir.
 • İntihar bir çözüm yolu olarak gösterilmemelidir.
 • İntihar girişimlerinden sonra meydana gelebilecek ağır bedensel sorunlar-beyin hasarı, felç,vs- tanımlanmalı ve caydırıcı bir şekilde kullanılmalıdır.
 • İntiharlar bir problem çözümü olarak sunulmamalıdır. Çeşitli başka etkili çözüm yolları olduğu, bunlara ulaşamama durumunda bu sonucun ortaya çıktığı belirtilmelidir.
 • Kurbana bazı özenilebilecek nitelikler, dikkat çeken özellikler ve bir özel statü kazandıracak sunumlardan kaçınılmalıdır.
 • Kurbana intihar davranışıyla bir ün kazandırılmamalı, intiharın ün kazanmak için bir yol olduğu mesajı verilmemelidir.
 • Haberlerde bireylerin intihar düşünceleriyle baş etmelerine yardımcı olabilecek kurumlar, tedavi seçenekleri hakkında bilgi verilmelidir.
 • Tercihen yalnızca ölümle sonuçlanan intihar davranışı haber yapılmalı ve haber kısa, resimsiz, intihar yöntemi bildirilmeden verilmelidir.
 • Nasıl intihar edilebileceğini gösteren ayrıntılı intihar haberlerinden sakınılmalıdır.
 • Olay hiçbir şekilde geniş ve tekrarlayan biçimde haberleştirilmemelidir.
 • Lokal medya ve sağlık kurumları arası sürekli bir diyalog sağlanmalıdır.

Son günlerde bir vatandaşımızın intihar öncesi video çekim görüntüleri özellikle sosyal medya başta olmak üzere tüm medyada yaygın olarak gösterilmektedir. Medyanın tüm mecralarında yer alan bu tarz intihar haberleri yukarıda sıralanan evrensel ilkeler çerçevesinde yeniden gözden geçirilmeli, bir an önce sakıncalı yazılı ve görsel materyallerin yayımı durdurulmalı, intiharı özendiren ve intihar yöntemlerini gösteren internet sitelerine erişim engellenmelidir.

Saygılarımızla

TPD Merkez Yönetim Kurulu adına

Doç. Dr. Mehmet Yumru

Genel Sekreter

 

link: http://www.psikiyatri.org.tr/news.aspx?notice=1307

6 Replies to “Türkiye Psikiyatri Derneği’nin Medya ve İntihar Basın Açıklaması”

 1. Merhaba,
  İsveç’te bir kişi işini kaybeder ise ona işsizlik parası ödeniyor. Önerilen işleri kabul etmiyor ise. o kişi hasta sayılıyor ve işsizlik parası ödenmeye devam ediliyor. Bu para kişinin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak kadar. Yani, ölmeyecek kadar. “Yaşamın diğer nimetlerine erişmek isterse, çalışır. Aksi halde, hastadır” deniyor. İsveç vatandaşları bu medeni tutumu yadırgamıyor, itiraz etmiyorlar. Bizde uygulanamamasının nedeni sizce nedir?

  1. Isvecte ve turkiyede kisi basina dusen milli gelir nedir? Dogu bati insan karakterleri farkliliklari. Bana dokunmyan yilna bin yasasin, komsuda pisen bize de duser vs vs.

 2. yandım 26 yıldır canla başla çalışıyorum bir kurumda görmedim aşaglanmadık hakaret hata hayatımın verdim kendi hayatımın hiç yaşı yamadım hep devlet sizin büyükmüş bizde sizin köle orak mahlukat olarak çalıştırılız diyim gördüm çook şey var yeni hayatın için başka yere tayin istedik orada aynın görüyorum bize bakışları hep yanlız vurun kapbe fiilimi varya aynısınız yaşıyorum ne yapaçamın hiç bilmiyorum bazen diyorumki intar edeyim o günah üstne gideyim tehtik ne yapaçamı hiç bilmiyorum kendi kuruma söyledim inanın yetiştirme yurda büyümüş olanların kurumda nasıl davrandıkların en şahidim ben okullarda çalışmak istemiyorum amire söylüyorum ilah çalışaçaksın diyor tehdik ediyor köyve gönderirizsiz ya okullarda ögretmen bana yapdının babam bile hiç yapmadı 2001 de cinnet geçirdim budan dolayı ben ne yapaçayım hiç bilmiyorum size açıldım bir yol gösterin inanın sonunçoook götü olaçak biliyorum derdimi sizlere anladıyorum çünkü resmi dairede vinçdan merhamet hiç kalmamış ya köle yada aşağlık mahlukatsın telefonunçep 05443720013 aydından koçarlıda çalışıyorum inaçım hiç olmasa intar edeçegim inanın sabır inanın hiç kalmadı duğyumusizlere yazdım belki yardım edersiniz inanıyorum allah için

  1. Ömer Bey, merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz durum için üzüldüğümü belirtmek isterim. İnşallah bu arada başınıza kötü bir şey gelmemiştir. Yapmanız gelen tek şey bir psikiyatri doktoruna gitmeniz. Geçmiş olsun.

 3. İnsanları intihara götüren sebepler için ne düşünüyorsunuz? İntiharları engellemek sadece semptomları bastırmaktır, agri kesicilerle agrilari unutmak gibi, ama rahatsizligin asil sebepleri yerli yerinde durmaktadir. İnsanları bu dev timarhanenin(dünyayi kastediyorum) içinde tutmaya çalişmak ne kadar saglikli bir vizyon onu tartişmak lazim.
  Tabi bir de psikiyatrları ziyaret etmeyi sağlayacak fonlamanın nasıl sağlanacağı da merak konusu, intihar etmeyi başaramayanlar ‘ruh hastaliklari’ sektörüne müşteri oluyorlar çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.